TDK

TDK témáink

A vese proximális tubulussejtjei a fiziológiás folyamatok szempontjából fontos anyagok, így pl. glükóz, ionok, aminosavak reabszorpcióját végzik a primer vizeletből. Akut és krónikus tubuláris károsodásokban ezek a folyamatok károsodhatnak, ezáltal elektrolitzavarokat, aminoaciduriát, renális glükozuriát előidézve. Tubularis funkciózavar gyanúja miatt kezelt betegekben HPLC-rendszer segítségével vizsgáljuk bizonyos aminosavak (fenilalanin, para-/meta-/orto-tirozin) szérumszintjét és vizelettel történő ürítését, és ezek összefüggését glomeruláris és tubularis funkciós markerekkel.

Az 1-es típusú diabetes mellitusban aktív immunológiai folyamatok komplexitása.

Bőr és szemlencse fluoreszcencia vizsgálata diabéteszes és/vagy krónikus vesebeteg páciensekben.

A diabetes mellitus krónikus szövődményei közé tartoznak a nagyér-károsodások. Irodalmi áttekintés keretében vizsgáljuk a kardiovaszkuláris kockázatot, az egyes szervek érintettségét diabeteses és nem-diabeteses betegekben. Ezen kívül áttkintjük az antidiabetikus kezeléseknek, gyógyszereknek a kardiovaszkuláris rizikóra gyakorolt hatását.

Folyamatos glukózmonitor adatok elemzése és összevetése klinikai paraméterekkel (társ-témavezető: Dr. Márkus Bence)

Oxidatív stressz folyamatokban fiziológiás aminosavakból (pl. fenilalanin - Phe) oxidált aminosavak (pl. meta-tirozin és orto-tirozin – m-Tyr és o-Tyr) képződhet. Ezek az aminosavak képződhetnek a fehérjeláncokban lévő Phe oldaláncokból, vagy szabad Phe aminosavból. A képződő m- és o-Tyr megváltoztathatja fehérjék szerkezetét és működését. A m- és o-Tyr-nak az inzulin- és eritropoetin-rezisztenciában játszott szerepét vizsgáljuk.

A diabetes mellitus krónikus szövődményei közé tartozik az ér-szövődmények mellett a fokozott daganatrizikó is. Irodalmi áttekintés keretében vizsgáljuk a daganatkockázat, az egyes daganat-típusok gyakoriságát diabeteses és nem-diabeteses betegekben. Ezen kívül áttekintjük az antidiabetikus kezeléseknek, gyógyszereknek a daganat-rizikóra gyakorolt hatását.

Vesebiopszia a II. Belgyógyászati Klinika és Nephrologiai, Diabetológiai Centrum gyakorlatában (társ-témavezető: Dr. Böröcz Attila)

Cél: A leggyakoribb primer glomerulonephritis progressziójában szerepet játszó tényezők komplex vizsgálata. A téma érinti a szövettani elváltozásoktól kezdve a különböző gyógyszerek, laboreltérések hatásának vizsgálatát. A részletkérdés alapján a klinika meglévő adatbázisának frissítésével újabb hasznos adatok nyerhetők.

Pulzoxymetriás vizsgálat jelentősége az alvási apnoe szindróma diagnosztikájában

A hyperglikémia a lymphocyta szám csökkenését és a perifériás lymphocyta összetétel megváltozásához vezet. A hypoglikémizáló kezelések befolyásolják a 2-es típusú cukorbetegségben a daganatok előfordulását, valamint a tumoros betegekben a terápia eredményességét. A téma célkitűzése a hypoglikémizáló terápiák hatásának vizsgálata az immunkompetenciára, a daganatok kialakulására, progressziójára, valamint a daganatellenes kezelések hatásosságára.

Az immunológiai eredetű betegségek kialakulásának folyamata nem ismert. A saját szövetekkel szembeni tolerancia elvesztésének egyik lehetséges oka a lymphocyták, ezen belül is a T lymphocyták képzésének és érésének a zavara. Célkitűzés az alacsony perifériás lymphocytájú beteget klinikai tulajdonságainak áttekintése, összefüggés keresése a lymphocyta szubpopulációk és a szervi érintettség kialakulása között.

A 2-es típusú diabetes mellitus korszerű kezelése.

Glucose variabilitás T2DM-ben.

Akut vesesérülés többszervi elégtelenségben.

Csont és ásványianyagcsere-zavar és szív-érrendszeri betegségek kapcsolatának vizsgálata veseelégtelenségben

Vesepótló-kezelés akut vesesérülésben.

A krónikus vesebetegség előfordulási gyakorisága növekvő tendenciát mutat, az öt éves túlélési adatok a szolid daganatok túlélési adataihoz hasonlóak. A végstádiumú vesebetegségben (ESRD) szenvedő krónikus vesebetegek (eGFR<15 ml/min/1,73m2) kezelési lehetőségei a vesepótló kezelések (hemodialízis /HD/, peritoneális dialízis /PD/, vesetranszplantáció) mellett a nem-dialízis konvervatív (palliatív) kezelések. Hazánkban jelenleg az ESRD-ben szenvedő betegek finanszírozott otthoni és intézeti palliatív ellátása nem megoldott, de a betegek nagy és növekvő tendenciát mutató száma, jelentős tüneti terhei ennek bevezetését indokolnák. Célunk annak felmérése, hogy a pécsi Fresenius Dialízis Központban ESRD-ben szenvedő, krónikus vesepótló kezelésben részesülő, <12 hónap várható túléléssel bíró betegek palliatív ellátása javítja-e a betegek életminőségét.

A téma kidolgozása során áttekintjük a krónikus vesebetegek leggyakoribb gasztrointesztinális szövődményeit és azok előfordulását a II. sz. Belgyógyászati Klinika és Nephrológiai, Diabetológiai Centrum tíz éves beteganyagában.

ADPKD (autószomális domináns polycystás vesebetegség) pathogenezis, út terápiás lehetőségek.

ANCA asszociált vasculitisek klinikánk beteganyagában.

Membranosus glomerulonephritis. M típusú foszfoliápz A2-receptor (PLA2R) ellenes antitest titer összefüggése a betegség aktivitással és a terápiás válasszal.

Dializált betegek centrális vénás kanül fertőzéses szövődményei. 

Dializált betegek érstátuszának felmérése különös tekintettel a kardiovaszkuláris szövődményekre.

Krónikus veseelégtelen betegek kardiovaszkuláris szövődményeinek vizsgálata.

Pulzushullám terjedési sebesség vizsgálata krónikus veseelégtelen betegekben.

Diabeteses nephropathia pathogenezise, követése és kezelése.

Korszerű therápiás lehetőségek hatásai 2-es típusú diabetes mellitusban és veseszövődményeiben.

Krónikus vesebetegség epidemiológiája, rizikótényezői, szövődményei, kezelése.

Neuropathia diabetesben és vesebetegségekben.

Vesebiopszia a II. sz. Belgyógyászati Klinika és Nephrológiai, Diabetológiai Centrum gyakorlatában az elmúlt 10 év tükrében.

Vesebiopszia szerepe a vesebetegségek diagnosztikájában.

Új antidiabetikumok szerepe a 2-es típusú cukorbetegek kezelésében.